Το σχέδιο δράσης

erasmus+ logoΤο σχέδιο δράσης εντάχθηκε στο πλαίσιο ΚΑ1 Μαθησιακή Κινητικότητα Ατόμων για το έτος 2019, Προγράμματος Erasmus+, τομέα Σχολικής Εκπαίδευσης με τίτλο “Καινοτόμες διδακτικές πρακτικές με τη χρήση ψηφιακών φορητών συσκευών στην εκπαίδευση μαθητών που ζουν σε απομακρυσμένες περιοχές, νεοαφιχθέντων μεταναστών και προσφύγων“. Εγκρίθηκε προς χρηματοδότηση στις 04-06-2019 και έκτοτε ξεκίνησε το διαδικαστικό μέρος που αφορούσε αρχικά στη υπογραφή της σύμβασης με το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) και τη συγκρότηση της ομάδας των εκπαιδευτικών για την οργάνωση και υλοποίηση του προγράμματος. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει δύο ροές. Η πρώτη στη Γρανάδα της Ισπανίας και η δεύτερη στην Κρακοβία της Πολωνίας.

1η ροή

Η πρώτη ροή προγραμματίστηκε για το διάστημα από 04-10-2019 έως 12-10-2019 στη Γρανάδα της Ισπανίας με φορέα υποδοχής τον οργανισμό ΜOVidea – Mobility and training.

Συμμετέχοντες 1ης ροής:

• Αποστολακούδης Στέργιος (ΠΕ80 – Διευθυντής Δ.Δ.Ε. Έβρου)
  • Αθανασάκου Πηνελόπη (ΠΕ86 – Γυμνάσιο Φερών – Διευθύντρια)
  • Βαγή Φωτεινή (ΠΕ82 – 1ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης – Διευθύντρια)
  • Καμαργιάννης Πασχάλης (ΠΕ86 – ΓΕΛ Σουφλίου)
  • Κωνσταντινίδης Πέτρος (ΠΕ11 – Γυμνάσιο Σουφλίου – Διευθυντής)
  • Κοτζιάκαλφας Παράσχος (ΠΕ84 -1ο Ε.Κ. Αλεξανδρούπολης – Υπ. Τομέα)
  • Ξανθοπούλου Ειρήνη (ΠΕ02 – ΓΕΛ Σουφλίου – Διευθύντρια)
  • Σακαλής Αναστάσιος (ΠΕ86 -1ο Ε.Κ. Αλεξανδρούπολης – Υποδιευθυντής)
  • Τζεντέμη Κωνσταντινιά (ΠΕ06 – 1ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης)
  • Φούρναρη Βασιλική (ΠΕ06 – 2ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης)

2η ροή

Η δεύτερη ροή που αφορούσε στην κινητικότητα στην Πολωνία δυστυχώς δεν πραγματοποιήθηκε λόγω της πανδημίας της Covid-19. Οι έκτακτες συνθήκες που διαμορφώθηκαν λόγω της πανδημίας είχαν σαν αποτέλεσμα να ακυρωθεί η δεύτερη κινητικότητα στην Πολωνία, ωστόσο τα συναφή θέματα που αποτέλεσαν αντικείμενο του σχεδίου κινητικότητας σύμφωνα με τον αρχικό σχεδιασμό, καλύφθηκαν σε ικανοποιητικό βαθμό από την πρώτη κινητικότητα στην Ισπανία (ενημέρωση άρθρου 02/07/2021).