Το πρόγραμμα της επιμόρφωσης

Σύμφωνα με τον φορέα υποδοχής ΜOVidea – Mobility and training, παρουσιάζονται το πρόγραμμα της επιμόρφωσης στη Γρανάδα της Ισπανίας, η μεθοδολογία καθώς και οι στόχοι του επιμορφωτικού προγράμματος.

Πρόγραμμα:

• Ημέρα 1η
    09.00 Παρουσίαση του προγράμματος και του φορέα υποδοχής, κύριες δραστηριότητες και προσωπικό (Movidea, ALFA)
    10.00 Συνδεδεμένες κοινότητες και διαφορετικότητα
    11.30 Διάλειμμα
    12.00 Διαφορές μεταξύ μεταναστών, προσφύγων και αλλοδαπών
  • Ημέρα 2η
    10.00 Κατανοώντας τις πολλαπλές έννοιες και τύπους των ΤΠΕ
    11.30 Διάλειμμα
    12.00 Επίσκεψη στο κέντρο προσωρινής φιλοξενίας μεταναστών (CATI – Cruz Roja)
  • Ημέρα 3η
    10.00 Ερευνητικές δραστηριότητες για τις ΤΠΕ και τους μετανάστες στην ΕΕ (guadalinfo.es)
    12.00 Επίσκεψη σε τοπικό σχολείο στο οποίο φοιτούν μετανάστες και πρόσφυγες (Ave Maria Casa Madre)
    17:00 Πολιτιστική επίσκεψη (Αλάμπρα)
  • Ημέρα 4η
    10.00 Εργαστήριο (Workshop): Τρόποι αντιμετώπισης πραγματικών καταστάσεων
    17:00 Πολιτιστική επίσκεψη (Albayzin και Sacromonte)
  • Ημέρα 5η
    10.00 Αξιολόγηση του εργαστηρίου (Workshop)
    Απονομή Πιστοποιητικών Συμμετοχής

Μεθοδολογία:

Η επιμόρφωση που αναπτύχθηκε στο πλαίσιο που καθιερώθηκε από το Πρόγραμμα Erasmus+, είναι σχεδιασμένη ώστε να περιλαμβάνει τόσο τις τυπικές όσο και τις μη τυπικές μεθόδους εκπαίδευσης. Ξεκινώντας με μια θεωρητική προσέγγιση στο θέμα της επιμόρφωσης, προχωρούμε σε στρατηγικές μη τυπικής μάθησης για να εγγυηθούμε και να τονώσουμε την ενεργό συμμετοχή των επιμορφούμενων.
Στην πράξη, χρησιμοποιούνται:

• Παρουσιάσεις
  • Μελέτες περίπτωσης
  • Συζητήσεις στην τάξη
  • Παιχνίδια ρόλων
  • Επισκέψεις σε τοπικά ιδιωτικά και δημόσια ιδρύματα
  • Διασκέψεις με τοπικούς επαγγελματίες για την ανταλλαγή ορθών πρακτικών
  • Εργαστήρια για την επανεξέταση των παλιών πρακτικών και την εισαγωγή νέων

Στόχοι:

Συγκεκριμένα, η παρούσα επιμόρφωση έχει ως στόχο:

• Να ενισχύσει την ευαισθητοποίηση σχετικά με τη σημασία των ΤΠΕ στην εκπαίδευση μεταναστών και προσφύγων μαθητών.
  • Να εξερευνήσει και ανακαλύψει τα οφέλη της γνώσης και της εφαρμογής των ΤΠΕ στη γενική κατανόηση ενός άλλου πολιτισμού και ενός διαφορετικού τρόπου σκέψης.
  • Να γνωρίσουν εργαλεία ΤΠΕ που διευκολύνουν την ένταξη και τη διαπολιτισμική κατανόηση.
  • Να βοηθήσει τους συμμετέχοντες να αναγνωρίσουν όλες τις μεθοδολογίες για την προώθηση της ορθής χρήσης των ΤΠΕ στην εκπαίδευση.
  • Να ενθαρρύνει την ανταλλαγή εμπειριών μεταξύ των εκπαιδευτικών σχετικά με τη χρήση των ΤΠΕ κατά την ένταξη μεταναστών και προσφύγων μαθητών.